כללי

אודות תפוחי – מה אתם צריכים לדעת על משק תפוחי?

מדי פעם אנחנו שומעים בחדשות או קוראים בתקשורת, על משפחות אשר חקלאות זה כל עולמם מהיום בו הם עלו ארצה או החליטו להתיישב במושב כזה או אחר. הרבה פעמים הסיפור מתייחס לדור ההורים ודור הילדים, כיצד דור אחד פיתח את המשק ודור שני המשיך אותו. לעיתים הסיפור מתייחס גם לשאלה, מה יקרה כאשר המשק יצטרך לעבור לידי הדור השלישי.

סיפורים על משפחות שעוסקות בחקלאות כדרך חיים, יש לא מעט בישראל, מעצם העובדה שישראל נבנתה כמדינה חקלאית ובמשך שנים רבות התבססה על חקלאות מקומית. עם השנים זה השתנה ולכן היום לא קל למצוא עוד הרבה משפחות כאלו. משק תפוחי, במובנים רבים הוא היוצא מן הכלל אשר מאגד את כל היופי של סיפור החקלאות הישראלי.

מה זה משק תפוחי

הסיפור אודות תפוחי מתחיל דווקא בסין. כאשר בנימין וקלרה נפגשו בעיר חרבין, התאהבו והחליטו לעלות ארצה. הם הגיעו למושב עמיקם והיו ממקימי היישוב. על אף הקשיים הרבים, הם הצליחו להקים גם יישוב וגם משק חקלאי מפואר.

בהמשך חייהם, המשק עבר לידי ילדיהם, שלושה במספר, אשר המשיכו את חזונם והפכו את משק תפוחי למשק משגשג בו אפשר למצוא מגוון רחב של פירות, ירקות, ועוד שורה ארוכה של גידולים חקלאיים אשר נמכרו לצריכה פרטית ועסקית.

הסיפור אודות תפוחי לא נגמר כאן. לימים, בשונה ממשקים רבים אחרים בישראל, נכנס גם הדור השלישי לתמונה והיום הוא מנהל אותו. אם הדור הראשון ייסד את המשק והדור השני תרם לפיתוחו ושגשוגו, הרי כמו בלא מעט מקרים, הדור השלישי הוביל את המשק למאה ה-21.

משק תפוחי במאה ה-21

שני קשיים עיקריים עומדים בפני עסקים משפחתיים ובפרט עסקים בחקלאות. הקושי הראשון הוא, היכולת להעביר את המשק מדור ראשון לדור שני ולאחר מכן לדור שלישי. הרבה פעמים זה נקטע. במשק תפוחי כאמור התגברו על כך, ולראיה אפשר למצוא היום את הדור השלישי מנהל את המשק.

הקושי השני, הוא היכולת להכניס את העסק לעולם המודרני. הרי הימים השתנו מהתקופה בה הוא נוסד ואפילו מהימים בהם הילדים לקחו את המושכות. הדור השלישי במשק תפוחי ידע לעשות זאת היטב וכיום המשק פועל על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר, כפי שנהוג במשקים חקלאיים בשנות האלפיים.

אחת הדוגמאות הטובות לכך, היא מתן האפשרות ללקוחות לבצע הזמנות של מוצרים ושירותים דרך האינטרנט. כל לקוח שמעוניין, יכול להיכנס לאתר ולבצע רכישות של מוצרים ושירותים שונים, ותוך 24 שירות המשלוח יגיע אליו הביתה או לכל מקום שיבחר.

לסיכום, אין ספק שהסיפור של משק תפוחי הוא סיפור הצלחה אשר מציג את הצד היפה של החקלאות הישראלית ואפילו הרבה מעבר לכך, שכן הוא משלב עלייה, ציונות וכלכלה מוצלחת.

 

מאמרים קשורים

Close
Close