תזונהתזונה נכונה

איך האוכל שאתם אוכלים משפיע על השינה שלכם

הגוף שלנו עובר בשינה תהליכים מרכזיים המקדמים את ההתחדשות והשיקום הפיזי שלו. כדי שתהליך זה יתבצע באופן מיטבי, עלינו לישון מספיק שעות בלילה, אך גם לאיכות השינה השפעה מרכזית על תהליכים אלו. ישנם מזונות שגורמים לנו להיות ערניים יותר וישנם מזונות שעושים את הפעולה ההפוכה, הכנו עבורכם כתבה שתסייע לבחור נכון.

מאכלים המפריעים לישון – מאיזה מזון כדאי להימנע?

איכות השינה היא גורם מרכזי על בריאותנו הכללית, עלינו לישון בין שבע לתשע שעות שינה בלילה, תלוי בגיל, ועלינו להשתדל לישון בסביבה שמאפשרת שינה עמוקה. כל ההמלצות הרפואיות מדברות על כמות שעות השינה אך גם על איכותן. גם אם נלך לישון בשעה הנקובה והסביבה תהיה שקטה ומאפשרת, עדיין יש גורמים שיכולים להפריע לאיכות השינה, ואחד מאותם גורמים מרכזיים הוא התזונה שלנו.

מה שאנחנו אוכלים משפיע על איכות השינה שלנו, אנשים עלולים להתעורר או לא להצליח להירדם, הם יכולים לסבול משינה קלה או להתעורר מוקדם מידי, כל אלה כתוצאה ישירה ממאכלים שאינם מטיבים עם השינה. דוגמאות למזונות שמומלץ להימנע מהם כי הם נחשבים למעוררים הם קקאו, שוקולית, מזון עם הרבה תבלינים ומזון חריף, משקאות אלכוהוליים, משקאות מוגזים עם קפאין, קפה, תה ושוקולד. מזונות אלה נחשבים למעוררים ומומלץ שלא לצרוך אותם אחרי השעה שש בערב, זאת כדי למנוע את השפעתם עלינו כשנלך לישון.

כיצד המזונות הללו משפיעים על איכות השינה בפועל?

מאכלים ובהם קפאין וחומרים מעוררים אחרים עשויים להשפיע על איכות השינה. הם חומרים ממריצים שונים יגרמו לערנות יתר, לנדודי שינה וגם לתסכול לא קטן. איכות השינה שלנו חשובה עבור חוזקנו הפיזי והמנטלי, כאשר אלה לא מתקבלים בשינה הנזקים יכולים להיות קצרי טווח אך בהחלט גם ארוכים טווח – במיוחד כאשר מדובר על תופעה מתמשכת.

אילו מאכלים ישפיעו לטובה על איכות השינה?

כמו שיש מאכלים שלהם השפעה שלילית על השינה שלנו, כך ישנם מאכלים להם השפעה חיובית עליה, למעשה, ישנם מאכלים שממש תומכים בתהליך השינה. בין המאכלים האלו נמצא את פטריות הפורטובלו, דגים עם הרבה שומן, מזון עשיר בברזל, מאכלים נוגדי חימצון, למשל כמו תפוחים, אפרסמון, פטל וענבים. כמובן שהכמות צריכה להיות מתונה ודלה, בוודאי לפני שינה, שכן אכילת כמות גדולה ממאכלים אלה לפני השינה לא תסייע להשיג תוצאה של שינה איכותית ועמוקה.

מהן ההמלצות הרפואיות לגבי אכילה לפני שינה?

כשאנחנו הולכים לישון – הגוף שלנו נמצא בתהליך בנייה, ובאופן כללי ההמלצה היא לא לאכול בסמוך לשעת השינה, כדי למנוע עיכול מזון בזמן השינה. הגוף שלנו מחזיר לעצמו את האנרגיות בשעות השינה, הוא זקוק לזמן זה כדי לחדש את עצמו וכדי לעשות זאת רצוי שלא לאכול לפני השינה. כמה זמן לפני השינה? רצוי לפחות כמה שעות, ובכלל, ההמלצות הרפואיות הן לאכול ארוחת ערב בשעה מוקדמת ולהימנע מאכילה עד לבוקר למחרת, ובוודאי להימנע ממשקאות מוזגים ומאכלים המכילים קפאין בשלב זה.

אם אתם רוצים לקבל עוד מידע בנושא ובכלל מידע על חשיבותה של איכות השינה כנסו אל בלוג האתר – היי מדיקל.

מאמרים קשורים

Close
Close