דיאטה טבעוניתטבעונותכללי

דיאטה טבעונית דלת פחמימות

האם דיאטה טבעונית דלת פחמימות עוזרת לירידה במשקל?

דיאטה טבעונית היא בריאה מאוד, ויכולה לסייע לירידה במשקל, ודיאטה טבעונית דלת פחממות עוד יותר תורמת לכך. הסיבה לכך היא שלפי מחקרים עדכניים רבים, ירידה בצריכת מזון מן החי גורמת למסת גוף נמוכה יותר (BMI – אינדקס מסת גוף), אשר מהווה את המדד החשוב ביותר להערכה של השמנה. דיאטה צמחונית תורמת לירידה במשקל יותר מדיאטה הכוללת מוצרי בשר, ודיאטה טבעונית עוד יותר מאשר דיאטה צמחונית. אחת האוכלוסיות היחידות בארצות הברית שאינה נמצאת בממוצע בעודף משקל היא אוכלוסיית הטבעוניים.

הסיבות לירידה במשקל של דיאטה טבעונית דלת פחממות

סיבה אחת לירידה במשקל של אנשים הנוקטים בגישה של דיאטה טבעונית דלת פחממות היא שמזון מן החי מכיל יחסית הרבה שומן באופן כללי, ושומן רווי בפרט. ברגע שמורידים מזון זה מן התפריט, אוטומטית צורכים פחות שומן, דבר המסייע להפחתת המשקל. כאשר הדיאטה הטבעונית דלה בפחממות, צורכים פחות שומן ופחות פחממות – שני הגורמים העיקריים להעלאה במשקל – קל להבין כיצד אפשר לרזות בקלות עם דיאטה כזו.

סיבה שניה היא שדיאטה טבעונית כוללת הרבה ירקות, פירות, קטניות ועשבים – אשר כולם מכילים הרבה סיבים תזונתיים אשר מאיצים את תהליך העיכול ובכך מסייעים לשמירה על המשקל. בנוסף, הם דלי קלוריות ולכן גם דבר זה תורם לירידה במשקל, אם אוכלים כמות גדולה שלהם בתפריט.

סיבה שלישית היא שטבעוניים רבים מודעים ליתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית, והתזונה הטבעונית מסייעת להרגשה קלילה יותר של הגוף לאחר הארוחה – דבר המועיל לביצוע פעילות גופנית. דברים אלה תורמים אף הם רבות לירידה במשקל.

רעיונות לתפריט בדיאטה טבעונית דלת פחממות

כדאי לאכול ירקות טריים או מבושלים בכל ארוחה, למשל עגבניות, עגבניות שרי, מלפפונים, גזרים, פלפלים, ועוד. עלים ירוקים הם בריאים במיוחד, כגון עלי בייבי, חסה, פטרוזיליה, כוסברה, נענע, רוקט וכו’. הסיבה לכך היא שהם דלי קלוריות, ומכילים הרבה סיבים תזונתיים, אשר תופסים נפח בבטן ועל כן משביעים, אך אינם גורמים לעלייה במשקל.

לא כדאי להוסיף הרבה שמן ואגוזים או גרעינים לתפריט של דיאטה טבעונית דלת פחממות. אפשר להוסיף לסלטים או לארוחות מידה מסוימת של שמן, אגוזים או טחינה, אך לא כדאי להפריז בכמות כי הם אינם דלי קלוריות. בכל מקרה, את האגוזים והגרעינים עדיף כמובן לאכול כאשר הם לא קלויים, לא מומלחים ולא ממותקים.

 

 

Tags

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

Close
Close