כללי

סובלים מעודף משקל? זה הזמן להיכנס לבריכה!

בשנים האחרונות ההשמנה העולמית צוברת תאוצה מדאיגה. אפילו הגדרתה בשנת 1998 כמחלה כרונית של ממש על ידי ארגון הבריאות העולמי לא עצרה את התופעה. אנחנו ממשיכים לאכול, לא עושים מספיק פעילות גופנית, והילדים שלנו לוקחים דוגמה מאיתנו.

התוצאה: אנחנו וילדינו שמנים יותר היום מאי פעם, ויחד עם עודף משקל מגיעות גם המחלות: סכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, מחלות לב, בעיות נשימה ועוד. אם לא די בכך, אז הסיכונים הבריאותיים מלווים לעיתים בקשיים רגשיים וחברתיים. כך למשל ילדים הסובלים מעודף משקל נעשים מטרה קלה ללעג מצד ילדים בבית הספר, הדימוי העצמי שלהם עלול להיפגע, ויחד איתו ירידה בביטחון העצמי ובהישגים בלימודים. אם באפשרותנו לעצור זאת – זה הזמן.

הסיבות לעודף משקל

ראשית יש להבין מהן הסיבות לעודף משקל. למעשה קיימות סיבות רבות, אולם העיקריות שבהן הן אלה:

  1. תזונה לא מאוזנת: היום יותר מבעבר הורים רבים משקיעים זמן רב בקריירה או מבלים מחוץ לבית, ובמקום להגיש לילדיהם אוכל טרי ומזין בוחרים באפשרות האוכל המעובד והג’אנק פוד. גם מבוגרים מעדיפים פעמים רבות להזמין משלוח של אוכל מאשר להכין ארוחה בעצמנו.
  2. הרגלי אכילה לקויים: היום כבר לא אוכלים ארוחת בוקר, צהריים וערב, אלא ארוחות לא מסודרות. מדלגים על ארוחת הבוקר, אוכלים חטיף במקום ארוחת צהריים, מנשנשים משהו ישר מן המקרר באמצע הלילה וכן הלאה.
  3. אוכל הפך להיות בילוי: כבר כמעט ואי אפשר לצאת לבילוי עם המשפחה או עם חברים משפחתי מבלי לעצור במסעדה או בדוכן מזון מהיר.
  4. חוסר מודעות: רובנו פשוט לא יודעים מספיק על אוכל ומרכיביו התזונתיים. לדוגמה, רבים נוטים לחשוב שפחמימות הן האויב מספר אחד, אולם בו בעת לא שמים לב לכמויות האדירות של שומן במזון שהם צורכים.
  5. חוסר בפעילות גופנית: היום, ילדים רבים יושבים מול מסכים. טלוויזיה, משחקי מחשב, סמארטפונים, טאבלטים – אלה המשחקים הפופולריים היום, ולא משחקי כדור או רכיבה על אופניים בשכונה. והמבוגרים? עולים במעליות ובמדרגות נעות ונוסעים ברכב אפילו למכולת שבקצה הרחוב.

החשבון פשוט: אנו אוכלים יותר מהנדרש, באופן לא מסודר ולא בריא, מבצעים מעט מדי פעילות גופנית, ואז מצבורי השומן שבגוף נותרים בו ולא נעלמים. אין פלא, אם כך, שירידה במשקל מבוססת על שתי אבני בסיס: שינוי בתזונה ופעילות גופנית  כדי לשמור על אורח חיים בריא.

יתרונות הפעילות הגופנית במים

בנוסף לנושא התזונה הנכונה, העלאת המודעות למרכיבים הבריאים שבמזון ושינוי הרגלי אכילה, כל תכנית לירידה במשקל כוללת גם המלצה לביצוע פעילות גופנית, וליתר דיוק – פעילות אירובית. ומבין כל הפעילויות האירובית המומלצות על ידי אנשי מקצוע בארץ ובעולם,  שחייה, ובפרט שחיית חתירה, היא המומלצת ביותר.

המאפיין הייחודי של פעילות גופנית במים הוא היותנו בעלי כושר ציפה. הואיל והגוף שלנו נוטה לצוף מעלה, משקלו נדמה לנו נמוך יותר, וכך מתאפשר לנו לבצע פעילות גופנית לאורך זמן רב יותר. כשתוצאה מכך, כשאנו מבצעים פעילות גופנית במים אנחנו למעשה לא שמים לב שאנחנו עובדים קשה, ובפרט כשמדובר בשיטת TI, המאפשרת שחייה לאורך זמן וקילומטרים רבים מבלי להתעייף.

לאחר זמן מה של שילוב בין הרגלי תזונה נבונה ופעילות גופנית, הן ילדים והן מבוגרים ירגישו יותר טוב מבחינה פיזית ונפשית, יראו תוצאות משמעותיות של הרזיה בפרק זמן קצר יחסית וגם הביטחון העצמי שלהם ומיומנויותיהם החברתיות ישתפרו לאין ערוך.

מאמרים קשורים

Close
Close