דיאטה מהירה

תרופות נגד השמנה – האם זה עובד?

השמנת יתר היא מחלה כרונית הולכת וגוברת במדינות רבות, כולל בישראל. זהו גורם סיכון מרכזי לסוכרת מסוג 2, מחלות לב וסוגי סרטן מסוימים. אבל מה אם נוכל להשתמש בתרופות כדי להילחם בהשמנה? יש אנשים שחושבים שזה רעיון טוב, בעוד שאחרים לא כל כך בטוחים.

התרופה הראשונה נגד השמנת יתר אושרה על ידי ה-FDA האמריקני בשנת 1999. היא נקראה Xenical או Alli והיא למעשה חסמה את ספיגת השומן מהמזון על ידי עיכוב אנזימים המפרקים שומן במעי. החיסרון של תרופה זו הוא, שהיא עלולה לגרום לשלשולים ולבעיות אחרות במערכת העיכול, מה שמקשה על שליטה בירידה במשקל עם תרופה זו בלבד.

מה הדאגה לגבי תרופות נגד השמנה?

דאגה מסוימת לגבי תרופות אלו היא, שהן אינן מטפלות בגורמים הבסיסיים להשמנה כמו תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית וגורמים גנטיים, ניהול אורח חיים לקוי וכולי. אבל עם זאת, לפני שמדברים על תרופות כמו אוזמפיק ואחרות, יש לציין, כי השמנת יתר היא מחלה שעלולה להיות קטלנית אם לא מטפלים בה.

תרופות נגד השמנת יתר אינן המצאה חדשה. יש הרבה תרופות אחרות שפותחו מאז התרופה הראשונה לירידה במשקל, אבל לכולן יש דבר אחד במשותף – הן אף פעם לא היו ממש מוצלחות בטווח הארוך. אמנם תרופות מסוימות יכולות לסייע לכם לרדת במשקל, אבל אם אתם רוצים תוצאת ארוכת טווח, חשוב להתחיל לנהל אורח חיים תקין, להתעמל ולאכול בריא.

הסיבות להשמנת יתר ושימוש בתרופות ירידה במשקל

השמנת יתר היא בעיה עצומה עבור מדינות רבות ברחבי העולם וההערכה היא כי 1.9 מיליארד מבוגרים ברחבי העולם סובלים מהשמנת יתר או עודף משקל. הסיבה העיקרית להשמנה היא תזונה לא בריאה וחוסר פעילות גופנית. אך עם זאת, ישנם גם כמה גורמים גנטיים המעורבים כמו גם תופעות לוואי מתרופות מסוימות כמו תרופות נוגדות דיכאון או כדורי סוכרת.

כאשר מדברים על תרופות כמו אוזמפיק ואחרות בקטגוריה של תרופות נגד השמנה, הן נרשמות בדרך כלל על ידי רופאים לאלה עם BMI מעל 30. אם אתם בעלי BMI מעל 27 ויש לכם גם גורמי סיכון אחרים למחלות לב, סוכרת או כולסטרול גבוה, ייתכן שתהיו זכאים לתרופות אלו במרשם.

האם תרופות נגד השמנה באמת עוזרות?

השימוש בתרופות נגד השמנת יתר היה שנוי במחלוקת בעבר, אך בשנים האחרונות הוא הופך מקובל יותר כטיפול חלופי להשמנה. התרופות יכולות לעזור לאנשים לרדת במשקל ולשמור על הירידה במשקל אם הם לא יכולים לעשות זאת בעצמם.

בסופו של דבר, תרופות נגד השמנת יתר הן לא מושג חדש. הן נקראות תרופות נוגדות השמנת יתר מכיוון שהן מפחיתות את התיאבון של האדם הנוטל אותן, מה שמוביל לאחר מכן לירידה במשקל.

ישנם שני סוגים של תרופות נגד השמנת יתר: מדכאי תיאבון וחוסמי שומן. מדכאי תיאבון פועלים על ידי הפחתת התיאבון ובכך מפחיתים את צריכת המזון שמובילה לירידה במשקל. חוסמי שומן פועלים על ידי חסימת שומן מלהיספג בגוף מה שמוביל גם לירידה במשקל. כך או כך, חשוב לקבל ייעוץ רפואי ומקצועי במקביל לנטילתן.

Close
Close